Last week winners October 14 until October 20
Throughout all international levels of dressage, jumping and eventing sports, top placements are obtained by KWPN-bred horses. 'Last Week Winners' was introduced to put a well-deserved spotlight on these horses ánd their breeders. At the beginning of each week, the winners of the week before are mentioned here. Starting at Prix St. Georges level in dressage and 1.40m height for show jumpers. Also the winners of young horses competitions (five- to seven-year-olds) are included.
JUMPING
Oliva - Valencia (ESP) CSIYH1*
Horse: Iron Man J.P. (Chin Champ out of Elpida J.P. s.Cassini II, breeder Jordanis Papassimeon, Gelnhausen)
Rider: Maaike Schoormans (NED)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: Irish Coffee (Sisley de la Tour Vidal out of Twistaloma vb s.Koriander, breeder Mts. S. de Donk-Kooi, Vorstenbosch)
Rider: Maggie McAlary (USA)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: Iwalinde (Zirocco Blue VDL out of Zwalinde elite EPTM-spr sport-spr PROK s.Corland, breeder T. Alma, Zwaagwesteinde)
Rider: Jane Annett (GBR)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: Impala (Tangelo s. de Zuuthoeve out of Balina ster voorl.keur s. Kojak, breeder D.W.G. Wassink, Winterswijk Henxel)
Rider: Jane Annett (GBR)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: In a Hurry (Dallas VDL out of Busuela ster voorl.keur s. Ultimo, breeder De Radstake B.V., Varsseveld)
Rider: Emma Hyslop-Webb (GBR)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: Inwood (Kannan out of Dana vb s. Kashmir s. Schuttershof, breeders F.A.M.M. en M.C.J.M. Burgers, Moergestel)
Rider: Jane Annett (GBR)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: India (Warrant out of Chiquita fa vb s. Guidam, breeder M. Es.s, Powys)
Rider: Anneliese Aitken (GBR)
Competition: 6-year-olds 1.25m, Tuesday October 15
Horse: Harmonie L (Dutch Design out of Balou L. vb s. Sam R, breeder H. Luesink, Teuge)
Rider: Harry Allen (IRL)
Competition: 7-year-olds 1.35m, Tuesday October 15
Horse: Hebikdat HDH (Cream On Top out of Dimpf HDH ster sport-spr s. Douglas, breeder Hans Dings BV, Heeze)
Rider: Hannah Åkerblom (SWE)
Competition: 7-year-olds 1.35m, Tuesday October 15
Horse: H.Emeralda (Emerald van ’t Ruytershof out of Orlana ster pref s. Ircolando, breeder Q. van Erp, Boekel)
Rider: Manfredi Macchiarella (ITA)
Competition: 7-year-olds 1.35m, Tuesday October 15
Horse: Hieke (Zambesi out of Sietske B ster sport-spr s. Calvados, breeder J.H.J. Blaauwgeers, Geesteren)
Rider: Isabell Bengtsson (SWE)
Competition: 7-year-olds 1.35m, Tuesday October 15
Horse: Jumping Star B (I’m Special de Muze out of Wimona vb s. Quick Star, breeder Mts G. en G.F. Brinkman, Zutphen)
Rider: Elad Yaniv (ISR)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jamaica EBH (Tangelo s. de Zuuthoeve out of Charlaine stb-ext s. Ukato, breeder F.J.A. Kok, Etten)
Rider: Megan James (GBR)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jarostar (Starpower out of Vallei Roos elite PROK s. Tangelo van de Zuuthoeve, breeder J.J. Ilbrink & J.H. Ilbrink-Lueks, Barchem)
Rider: Cameron Hanley (IRL)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jalanne (Dynamo out of Alanne s. Babouche vh Gehucht Z, breeder Stal Bles, Babberich)
Rider: Julien Macedoine (BEL)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jobijn (Everdale out of Robijntje vb s. Atlantic, breeder A. van Kemenade, Lieshout)
Rider: Olivia Skinner (GBR)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jazzlynn Jillz (El Salvador out of S.ilia reg.A s. Fuego du Prelet, breeder A. Elgersma, Oude Bildtzijl)
Rider: Sophie Garfield-Bennett (GBR)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Casimir (Constant Q out of Francisca-Wilydi vb s. Querly-Elvis, breeder B. s. Spijkeren, Epe)
Rider: Constanze Nachtsheim (GER)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jillz Dice (Untouched out of Imca stb prest PROK s. Amulet, breeder M.J.J.M. Dobbelsteen, Heeswijk Dinther)
Rider: Sophie Gracida (USA)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Tuesday October 15
Horse: Jobijn (Everdale out of Robijntje vb s. Atlantic, breeder A. van Kemenade, Lieshout)
Rider: Olivia Skinner (GBR)
Competition: 5-year-olds 1.15m, Wednesday October 16
Horse: Hakuna Matata (Corland out of Olrusa stb s. Jimtown, breeder M.P. Toering, Genemuiden)
Rider: Cameron Hanley (IRL)
Competition: 7-year-olds finale 1.40m, Wednesday October 16
Oliva - Valencia (ESP) CSI3*
Horse: F (Bustique out of Vionetty ster voorl. keur s. Krunch de Breve, breeder P.R.M. Nelissen, Kronenberg)
Rider: Eduardo Alvarez Aznar (ESP)
Competition: 1.45m against the clock, Thursday October 17
Horse: Easy Boy (Tangelo van de Zuuthoeve out of Tango Time stb s. Andiamo, breeder W.J. Eykenboom, Weert)
Rider: Maxime Harmegnies (BEL)
Competition: 1.45m 2-phases, Friday October 18
Vilamoura (POR) CSIYH1*
Horse: Jacky Chan (Marius Claudius out of Voegandra stb PROK s. Cavalier, breeder fam. Versteeg, Barneveld)
Rider: Omer Karaevli (TUR)
Competition: 5-year-olds 1.10m against the clock, Tuesday October 15
Horse: Hennessy-S (Indoctro out of keur pref prest s. Burggraaf, breeder G.M.M. Smidt, Denekamp)
Rider: Graham Gillespie (GBR)
Competition: 7-year-olds 1.35m 2-phases special, Wednesday October 16
Vilamoura (POR) CSI3*
Horse: Edwina (Berlin out of Alandra ster sport-spr s. Quasimodo Z, breeder B.L. Borghuis, Beuningen)
Rider: Alexander Butler (IRL)
Competition: 1.40m against the clock, Thursday October 17
Horse: Dublin V (Vigaro out of Sarina ster voorl keur pref prest s. Calvados, breeder de Radstake B.V., Varsseveld)
Rider: Laura Renwick (GBR)
Competition: 1.45m 2-phases, Thursday October 17
Horse: Fruselli (Zambesi out of Boselli vb s. Karandasj, breeder M. Es.s, Wales (UK)
Rider: Holly Smith (GBR)
Competition: 1.40m, Saturday October 19
Zwolle (NED) CSIYH1*
Horse: Hera de Landette II (Bustique out of Coco de Landetta ster sport-spr s. Cartano, breeder Stoeterij Landetta, Made)
Rider: Richard Howley (IRL)
Competition: 6- en 7-year-olds, 1.30/1.35m against the clock, Thursday October 17
Horse: Hulde G (Vigo d’Arsouilles out of Doberlina G stb s. Warrant, breeder van Geel Horses, Erica)
Rider: Daan van Geel (NED)
Competition: 6- en 7-year-olds 1.30/1.35m 2-phases special, Friday October 18
Horse: Hera de Landette II (Bustique out of Coco de Landetta ster sport-spr s. Cartano, breeder Stoeterij Landetta, Made)
Rider: Richard Howley (IRL)
Competition: 6- en 7-year-olds, 1.30/1.35m, Saturday October 19
Zwolle (NED) CSI3*
Horse: Gaesbekers Glamour Girl (Zirocco Blue VDL out of Moonlight s. Caletto I, breeder Stoeterij Gaesbeek V.O.F., Ruinen)
Rider: Richard Howley (IRL)
Competition: 1.50m against the clock, Thursday October 17
Horse: Freedom (Larino out of Zaimora vb s. Corland, breeder C. Knippers, Leersum)
Rider: Albert Zoer (NED)
Competition: 1.45m 2-phases special, Friday October 18
Horse: Freedom (Larino out of Zaimora vb s. Corland, breeder C. Knippers, Leersum)
Rider: Albert Zoer (NED)
Competition: 1.40m, Sunday October 20
Zwolle (NED) CSI3*
Horse: Ferdinand W (Carthino Z out of Zorange vb PROK s. Cantos, breeder T.H. Wagemans, Beers)
Rider: Berber Dijkman (NED)
Competition: Grand Prix 1.40m, Sunday October 20
Lier (BEL) CSI2*
Horse: Dairone (Zacharov TN out of Nairone ster pref s. Libero H, breeder J.H.J. Blaauwgeers, Geesteren)
Rider: Eric ten Cate (NED)
Competition: 1.40m against the clock, Thursday October 17
Horse: Egbert (Warrant out of Droska stb pref prest s. Notaris, breeder X.J.M. van Heertum, Liempe)
Rider: Guido Franchi (ITA)
Competition: 1.40m 2-phases, Friday October 18
Horse: Egbert (Warrant out of Droska stb pref prest s. Notaris, breeder X.J.M. van Heertum, Liempe)
Rider: Guido Franchi (ITA)
Competition: 1.40m 2-phases, Saturday October 19
Lier (BEL) CSIYH1*
Horse: I.Johnnie Blue (Chacco-Blue out of Truus vb s. Negro, Breeder J.A.C. Donkers, Moergestel)
Rider: Yuval Tivon (ISR)
Competition: 6-year-olds, 1.25m 2-phases, Thursday October 17
Horse: Iris (Starpower out of BB Queen stb-ext s. Larino, breeder G. Schipper, Ijsselmuiden)
Rider: Jack O’Donohue (IRL)
Competition: 6-year-olds 1.25m 2-phases special, Saturday October 19
St. Tropez - Grimaud (FRA) CSI2*
Horse: Fionapina Colada (Berlin out of Wipina Colada elite pref prest IBOP-spr PROK s. Indoctro, breeder J.A. Ooms, Wierden)
Rider: Jean Luc Mourier (FRA)
Competition: Grand Prix 1.45m, Sunday October 20
St. Tropez - Grimaud (FRA) CSI4*
Horse: Hello Senator (Carambole out of Zarina stb-ext pref prest PROK s. Indoctro, breeder Henstra en Henstra, Drogeham)
Rider: Scott Brash (GBR)
Competition: 1.45m against the clock, Thursday October 17
Horse: Emerette (Diarado out of Almerette reg. a s. Chellano Z, breeder W. van de Mheen, Hoevelaken)
Rider: Michel Robert (FRA)
Competition: 1.50m, Friday October 18
Horse: Hello Senator (Carambole out of Zarina stb-ext pref prest PROK s. Indoctro, breeder Henstra en Henstra, Drogeham)
Rider: Scott Brash (GBR)
Competition: Grand Prix 1.55m, Sunday October 20
El Jadida (MAR) CSI4*- W
Horse: Fire (Numero Uno out of Comtessa s. Cash, breeder Stoeterij Duyselshof, Hoogeloon)
Rider: José Thiry (BEL)
Competition: 1.35m – 1.40m 2-phases, Thursday October 17
Horse: Beau Limit (No Limit out of Viagra stb sport-spr s. Hors La Loi II, breeder Q. van Erp, Boekel)
Rider: Abdullah Waleed Alsharbatly (KSA)
Competition: 1.40m 2-phases, Friday October 18
Horse: Baron (Colman out of Toranda s. ’t Heemskind ster prest s. Numero Uno, breeder Stoeterij ’t Heemskind, Deurne)
Rider: Roberto Turchetto (ITA)
Competition: World Cup 1.45m – 1.60m, Sunday October 20
Chenevez (SUI) CSI2*
Horse: Elieta V (Diarado out of Bonieta-V vb sport-spr s. Chin Chin, breeder B.A. Verhoek , Genemuiden)
Rider: Viona Meier (SUI)
Competition: 1.40m 2-phases, Saturday October 19
Michalowice (POL) CSIYH1*
Horse: Jack Daniels (Numero Uno out of elite IBOP-spr sport-spr D-OC s. Manhattan, breeder J.F. Hooghiemstra, Garijp)
Rider: Philipp Schober (GER)
Competition: 6-year-olds, 1.15m 2-phases, Thursday October 17
Oslo (NOR) CSI5*-W
Horse: Dana Blue (Mr. Blue out of Tulana vb s. Hemmingway, Breeder J.A.M. Bocken, Weert)
Rider: Maikel van der Vleuten (NED)
Competition: Grand Prix 1.50m – 1.60m, Saturday October 19
Harrisburg (USA) CSI3*
Horse: Adamo (Lupicor out of Springstein vb s. Ekstein, breeder J.H.M. Mulder, Heino)
Rider: Molly Ashe (USA)
Competition: Grand Prix 1.60m, Saturday October 19
Dunkerque (FRA) CSI2*
Horse: Gatrona (Canturano out of Catrona stb keur sport-spr s. Numero Uno, breeder H. Schonewille, Nieuw-Amsterdam)
Rider: Mathieu Bilot (FRA)
Competition: Grand Prix 1.45m, Sunday October 20
DRESSAGE
Herning (DEN) CDI3*
Horse: Blue Hors Don Olymbrio (Jazz out of Olymbria keur pref prest s. Ferro, Breeder J. Lamers, Oss)
Rider: Daniel Bachmann Andersen (DEN)
Competition: Grand Prix, Thursday October 17
Horse: Blue Hors Don Olymbrio (Jazz out of Olymbria keur pref prest s. Ferro, Breeder J. Lamers, Oss)
Rider: Daniel Bachmann Andersen (DEN)
Competition: Grand Prix Special, Saturday October 19
Le Mans (FRA) CDI2*
Horse: Black Pearl (Painted Black out of Unicorn-Rona ster s. Negro, breeder J. Strous, Hunsel)
Rider: Morgan Barbançon (FRA)
Competition: Intermediate II, Saturday October 19
Le Mans (FRA) CDI3*
Horse: Hexagon’s Double Dutch (Johnson out of Ushimanda keur prest IBOP-dres sport-dres v.Rubiquil, breeder L.F.L. van Lieren out of Schiedam)
Rider: Thamar Zweistra (NED)
Competition: Grand Prix Special, Friday October 18
Horse: Hexagon’s Double Dutch (Johnson out of Ushimanda keur prest IBOP-dres sport-dres v.Rubiquil, breeder L.F.L. van Lieren out of Schiedam)
Rider: Thamar Zweistra (NED)
Competition: Grand Prix Special, Sunday October 20
EVENTING
WCHYH – Le Lion D’Angers (FRA)
Horse: Happy Boy (Indoctro out of W.Amelusina 17 ster s. Odermus R, breeder A. Rijpma out of Lieveren)
Rider: Tim Price (NZL)
Competition: CH-M-YH-CCI3* - L, Sunday October 20
Read the online news item